Regulamin

Wróć do Aktualności

Regulamin

2009-06-28 22:16:25

Regulamin portalu

REGULAMIN SERWISU POLISHFANS.COM

Polishfans.com -czyli BIAŁOCZERWONI FROM SCOTLAND to serwis o piłce nożnej i o kibicach jak i oferujący pewne zróżnicowane funkcje/usługi. Każdy nasz członek ma dostęp do tychże usług, lecz w zależności od wykupionego abonamentu może posiadać dostęp do wszystkich naszych usług bądź np. tylko do jednej. Klasyfikacja dostępności funkcji/usług jest zależna od wykupionego abonamentu i jest następująca:
Standard membership: FORUM, SKLEP
Silver membership: FORUM, SKLEP, KARTA CZŁONKOWSKA/RABATOWA
Gold membership: FORUM, SKLEP, KARTA CZŁONKOWSKA/RABATOWA, E-PHONE
Platinum membership: FORUM, SKLEP, KARTA CZŁONKOWSKA/RABATOWA, E-PHONE

REGULAMIN FORUM

I. Ogólne informacje
1.    Forum dyskusyjne zostało utworzone, aby ułatwić2.     użytkownikom portalu Polishfans.com kontaktowanie się między sobą. Korzystanie z Forum jest całkowicie bezpłatne i dobrowolne.
3.    Każdy użytkownik korzystając z Forum automatycznie deklaruje, iż zapoznał się z Regulaminem oraz zobowiązuje się do przestrzegania go.
4.    Wypowiedzi są własnością ich autorów i to oni ponoszą odpowiedzialność5.     za ich treść6.    . Użytkownik ma prawo wyrażać7.     własne zdanie na wybrane przez siebie tematy, o ile nie koliduje ono z polskim oraz brytyjskim prawem, netykietą, przyzwoitością oraz niniejszym regulaminem. Użytkownik publikuje swoje komentarze i przemyślenia wyłącznie na własną odpowiedzialność8.    . Redakcja serwisu Polishfan.som nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za treści zamieszczane przez użytkowników na Forum.
9.    Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach Forum postów sprzecznych z polskim i brytyjskim prawem, wzywających do nienawiści rasowej, treści wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne czy naruszających prawa innych osób.
10.    Administratorzy Forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili, jeśli zajdzie taka potrzeba.
11.    Administratorzy zastrzegają sobie elastyczność12.     w interpretacji Regulaminu oraz możliwość13.     modyfikowania go. Kwestie sporne są wyjaśniane przez Administratorów, ich decyzje są wiążące.
II. Zasady użytkowania Forum
1.    Na Forum obowiązuję kultura wypowiedzi. Oznacza to odnoszenie się z szacunkiem do pozostałych rozmówców oraz ich poglądów. Osoby obrażające innych forumowiczów zostaną upomnieni, a jeśli to nie pomoże - zbanowani.
2.    Przed założeniem nowego tematu użytkownik powinien sprawdzić3.     czy interesujące go zagadnienie nie zostało wcześniej poruszone na Forum.
4.    Użytkownik Forum powinien dołożyć5.     wszelkich starań, by jego wypowiedzi były poprawne gramatycznie i ortograficznie. Posty pisane niedbale, z rażącymi błędami będą usuwane.
6.    W treści wypowiedzi nie powinno stosować7.     się jedynie dużych liter, które oznaczają krzyk. Można wyróżnić8.     w ten sposób jedno zdanie czy słowo - całe wypowiedzi napisane dużymi literami są niedopuszczalne i będą usuwane.
9.    Każda nowa wypowiedź powinna wnosić10.     coś do dyskusji. Posty w stylu "zgadzam się" będą natychmiast kasowane, a ich autorzy otrzymają ostrzeżenia.
11.    Do prowadzenia prywatnych rozmów między użytkownikami służy mechanizm Prywatnych Wiadomości (PW). Dlatego też zamieszczanie w dyskusjach fragmentów niezwiązanych z tematem (tzw. off-topic'owanie) uznaje się za łamanie niniejszego Regulaminu. Za off-topic Administrator może przyznać12.     ostrzeżenie bądź też zablokować13.    /zamknąć14.     temat.
15.    Forum dzieli się na wiele kategorii tematycznych. Użytkownik przed dodaniem nowego tematu powinien zapoznać16.     się z tym podziałem i wybrać17.     odpowiednie podforum do umieszczenia swojego tematu. Przed dodaniem nowego tematu należy również sprawdzić18.     ogłoszenia i tematy przyklejone w danym podforum, gdyż mogą tam być19.     zawarte informacje dot. postowania w danym podforum.
III. Prawa i obowiązki
Dobrze sformułuj temat, opisz w kilku słowach istotę problemu. Nie nadawaj tytułów typu "POMOCY!", "Mam problem", "Ważne!", "O co chodzi ?" itd. Tematy takie będą lądowały w koszu, a autor nagradzany warn'em.
Wyzywanie, poniżanie, wulgarne odzywki będą karane warn'em.
Zabrania się:
Floodowania (posty tego samego użytkownika jeden za drugim, w odstępie krótszym niż 2 godziny)
Podawania wyników wydarzeń sportowych (w trakcie ich trwania), poza do tego wyznaczonymi tematami (lub gdy członek redakcji umieścił w temacie zgodę na podawanie wyników)
Posiadania w podpisie lub jako avatar wyrazów lub grafik łamiących prawo
Umieszczania linków do konkurencyjnych stron (takie które podają plany transmisji)
Umieszczanie tematów w nieodpowiednim do tego dziale
Reklamy bez zgody Administratora Forum, także w podpisie
Zakładania tematów o problemach, gdy takowy temat istnieje
Posiadania loginu w postaci e-maila (także "uciętego" np. login@wp.)
Umieszczania linków do transmisji, których elementy łamią prawo RP oraz UK
Nakazuje się przestrzegać netykietę
Zadając zapytanie o jakieś wydarzenie sportowe należy podać: datę i godzinę (w czasie CET) jego rozpoczęcia, pytanie to musi być zadane w odpowiednim temacie, jeżeli takowy istnieje.
Użytkownik, który chce cokolwiek zareklamować musi psiadać zgodę Administratora Forum

IV. Oczekiwania redakcji względem użytkowników

Pochwala się, oczekuje od użytkowników:
1.    Pomocy w rozreklamowaniu serwisu Polishfans.com
2.    Pomocy innym użytkownikom Forum w ich problemach w ramach swojej wiedzy na dany temat
3.    Współpracy z serwisem Polisfans.com poprzez podawanie dodatkowych meczy lub linków do nich, które nie zostały podane na stronie serwisu
4.    Pisania na Forum (w odpowiednim temacie) o problemach i ich rozwiązaniu
5.    Za czyny pożyteczne Administrator Forum może nagrodzić6.     użytkownika usunięciem ostrzeżeń

V.  Redakcja Polisfans.com i zmiany Regulaminu

1.    Redakcja serwisu Polishfans.com to osoby, które są podane na stronie serwisu w odpowiednim dziale
2.    Wszyscy administratorzy forum serwisu Polishfans.com są także członkami redakcji serwisu Polishfans.com
3.    Nie wszystkie osoby będące moderatorami są członkami redakcji serwisu Polisfans.com
4.    Każdy Moderator podlega Administratorowi Forum, błędy oraz inne naruszenia Regulaminu przez Moderatora należy zgłaszać5.     Administratorowi Forum.
6.    Wszelkie zmiany Regulaminu wprowadza Administrator w porozumieniu z redakcją.
7.    Informacja o zmianie regulaminu zostaje podana w odpowiednim temacie.
8.    Redakcja serwisu Polisfans.com udostępnia jedynie linki do ogólnodostępnych kanałów mms oraz z programów P2P.
9.    Redakcja nie bierze odpowiedzialności prawnej za posty umieszczane przez użytkowników forum, odpowialność10.     za nie ponoszą wyłącznie osoby umieszczające posty
11.    Kanały umieszczone w dziale TV są kanałami, które współpracują z serwisem podając nam plan swoich transmisji, w zamian za to członkowie redakcji Polishfans.com udzielają im bardzo szczegółowej pomocy technicznej (którą redakcja nabyła kilkuletnim doświadczeniem oraz wykształceniem w dziedzinie przekazów audio-wizualnych)

VI. Informacje techniczne
1.    Rejestrowane są adresy IP autorów.
2.    Wszystkie informacje, wpisywane przez Użytkowników, będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez zgody Użytkownika żadnym osobom ani podmiotom trzecim (za wyjątkiem upoważnionych do tego organów), jednakże Administratorzy Forum nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.
3.    Skrypt Forum wykorzystuje cookies do przechowywania informacji na komputerach Użytkowników. Pliki te nie zawierają żadnych informacji, które podałeś i służą jedynie ułatwieniu korzystania z Forum.
REGULAMNI KARTY CZŁONKOWSKIEJ/ RABATOWEJ
WYSTAWCA I WŁAŚCICIEL KARTY RABATOWEJ.
Wystawcą i właścicielem karty rabatowej jest ART&M ALTERNATYVA operator serwisu Polishfans.com
UŻYTKOWNIK KARTY RABATOWEJ.
Użytkownikiem karty rabatowej może być osoba, która wykupiła dany abonament za pośrednictwem serwisu Polisfans.com
OSOBY UPRAWNIONE DO KORZYSTANIA Z RABATÓW
Osobą uprawnioną do korzystania z rabatu jest użytkownik karty, któremu została ona przyznana. Karty nie można odstępować innym osobom.
PRZYWILEJE ZWIĄZANE Z KARTĄ.
Karta jest dokumentem poświadczającym członkostwo FAN CLUBU POLSKIEJ REPREZENTACJI W SZKOCJI (BIALOCZERWONI FROM SCOTLAND. Każdy posiadacz karty członkowskiej/rabatowej Polishfans.com jest uprawniony do rabatów oraz wszelkich przywilejów dot. Działalności serwisu Polishfans.com (np. Rabat na wyjazdy na mecze piłkarskie, zakupy w sklepie internetowym) oraz rabat w punktach/firmach handlowo-usługowych, ściśle współpracujących z serwisem Polishfans.com. Listę aktualnych punktów można znaleźć w dziale Partnerzy.
TERMIN WAŻNOŚCI KARTY.
Karta zachowuje ważność do chwili jej unieważnienia, czyli jest aktualna przez okres, na jaki wykupiony zostanie abonament. Wystawcy przysługuje prawo unieważnienia karty w przypadku niedotrzymania przez użytkownika warunków regulaminu korzystania z karty (decyzja o utracie ważności karty będzie rozpatrywana indywidualnie). Użytkownik, który w przypadku zgubienia lub kradzieży karty zawiadomi o tym fakcie wystawcę, uzyskuje prawo do wydania duplikatu karty.

REGULAMIN SKLEPU
Sklep internetowy, będacy cześcią serwisu Polishfans.com działający pod adresem http://www.polishfans.com/sklep prowadzony jest przez ART&M ALTERNATYVA; wpisy do Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez: Prezydenta Miasta Warszawa nr 8572/410684, Numer NIP: 951-195-55-03; REGON 140208686 z siedzibą 02-777 Warszawa, ul. B. Polaka 5/10.
1.    Nazwy producentów i marki fabryczne należą do ich właścicieli i prezentowane są na stronach sklepu wyłącznie w celach informacyjnych.
2.    Sądem właściwym dla rozpatrywania sporów wynikających z umowy jest sąd właściwy dla siedziby pozwanego lub sąd właściwy dla miejsca wykonania umowy.
3.    Umowa może zostać4.     zawarta  w języku polskim bądź w języku angielskim

Składanie zamówienia
 Sklep internetowy prowadzi sprzedaż towarów za pośrednictwem sieci Internet.
1.    Zamówienia są przyjmowane tylko i wyłącznie na stronie http://www.polishfans.com/sklep w wyjątkowych przypadkachdrogą faxową pod nr +44 131 51 00 660 lub +48 22 39 89 660ewentualnie e-mailem na adres zamowienia@polisfans.com
Po złożeniu zamówienia klient dostaje e-mailem informację o jego przyjęciu. Realizacja zamówienia rozpoczyna się wyłącznie po przedpłacie danej kwoty. Opłata musi być2.     zrealizowana poprzez system platnosci elektronicznych lub kartą płatniczą - w następnym dniu pracujacym od momentu potwierdzenia dokonania płatnosci przez system transakcyjny, a jeśli potrzebne jest potwierdzenie autoryzacyjne banku wystawcy karty - od potwierdzenia przez bank.   Podstawowym warunkiem realizacji zamówienia jest prawidłowe wypełnienie formularza adresowego zamówienia i automatyczne przesłanie go do nas.
3.    Zastrzegamy sobie prawo odmowy realizacji zamówień wzbudzających wątpliwości, tzn. w których brakuje numeru telefonu lub adresu e-mail. Są one niezbędne do potwierdzenia zamówienia. 
4.    Do każdego zamówienia wystawiana jest faktura VAT. Faktura VAT wystawiana jest w chwili, gdy wszystkie zamówione przez Klienta towary są skompletowane i gotowe do wysyłki. 
5.    Nie realizujemy  zamówień wysyłanych tze.  "za pobraniem" .
6.    Klient może wprowadzić7.     zmiany w zamówieniu do momentu rozpoczęcia realizacji zamówienia. Klient może wycofać8.     złożone zamówienie e-mailem zamowienia@polisfans.com
9.    Wszystkie ceny podawane są w GBP funtach brytyjskich – z dodatkową adnotacją o przeliczeniu w złotych polskich i zawierają podatek VAT. Cena podana przy każdym towarze jest wiążąca od chwili złożenia przez klienta zamówienia (i jego potwierdzenia) i nie ulega zmianie nawet w przypadku wzrostu cen wyrobów w serwisie (za wyjątkiem cen zawierających ewidentne błędy edytorskie).
10.    Sklep zastrzega sobie prawo do zmiany cen towarów znajdujących się w ofercie, wprowadzania nowych towarów do oferty sklepu internetowego, przeprowadzania i odwoływania akcji promocyjnych na stronach sklepu bądź wprowadzania w nich zmian.
11.    Do zamówienia mogą zostać12.     doliczone są koszty przesyłki, które są dodane w koszyku.
Reklamacje i zwroty
 Reklamacje

1. Wszystkie towary dostępne w sklepie objęte są gwarancją.
2. Jeżeli po otrzymaniu towaru klient znajdzie w nim wady, powinien odesłać go przesyłką pocztową pod adres sklepu. Wszelkie reklamacje rozpatrywane są najpóźniej do 2 dni roboczych od ich wpłynięcia. Towar wadliwy zostanie naprawiony lub wymieniony na inny, jeśli naprawa nie będzie możliwa, sklep zwróci nabywcy równowartość ceny produktu lub zaoferuje mu inne, dostępne w sklepie towary do wyboru.
3.Ważne!
Sklep nie przyjmuje żadnych przesyłek odsyłanych za pobraniem.
Do odsyłanego towaru należy dołączyć fakturę z wypełnioną częścią "reklamacja".
 Zwroty
Zgodnie z Ustawą z 2 marca 2000 roku "O ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny" klient może zrezygnować z towaru kupionego w naszym sklepie bez podania przyczyny w ciągu 10 dni od daty odebrania przesyłki.
Jeśli zwrot nastąpi w przeciągu tych 10 dni gwarantujemy zwrot całej kwoty zapłaconej za wyrób przelewem na rachunek klienta. Przy płaceniu kartą zwrot nastąpi poprzez uznanie karty.
Zwracany towar nie może być używany, nie może nosić jakichkolwiek śladów noszenia lub uszkodzeń, musi być dołączone do niego otrzymane opakowanie.
Zwrócony towar należy zaopatrzyć w otrzymany wraz z nim rachunek z wypełnioną częścią "zwrot".
Koszt dostawy i odesłania towaru nie podlega zwrotowi. 
 
Zwrotowi nie podlegają wyroby, przy których zaznaczone jest iż są wykonywane na zamówienie indywidualne.

REGULAMIN E-PHONE
Rozdział 1. Definicje

Pojęcia stosowane w Regulaminie oznaczają:
1.    Dostawca Usługi - ART&M ALTERNATYVA; wpisy do Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez: Prezydenta Miasta Warszawa nr 8572/410684, Numer NIP: 951-195-55-03; REGON 140208686 z siedzibą 02-777 Warszawa, ul. B. Polaka 5/10
2.    Użytkownik - osoba fizyczna, osoba prawna utworzona zgodnie z przepisami prawa lub utworzona zgodnie z przepisami prawa posiadająca zdolność3.     prawną jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, która zamawia usługi i korzysta z usług.
4.    Materiały Informacyjne – publikowana w formie druków lub ulotek lub na stronie produktowej www.polishfans.com przez Dostawcę Usługi informacja na temat usługi, zawierająca opis usług, zasady świadczenia, ceny.
5.    Cennik – zestawienie cen Usług, dostępne w odpowiednich Materiałach Informacyjnych.
6.    Numer Telefonu – numer telefonu, zgodny z zasadami numeracji telefonicznej obowiązującymi w Polsce, udostępniony przez ART&M ALTERNATYVA Użytkownikowi przez okres ważności usługi E-phone.
7.    Oprogramowanie – oprogramowanie „Xten Networks” udostępniane na www.polishfans.com przez ART&M ALTERNATYVA w celu świadczenia usługi.
8.    Zamówienie – oświadczenie Użytkownika złożone przez wypełnienie formularza elektronicznego na stronie www Dostawcy Usługi, zawierające dane Użytkownika oraz dane zamawianej usługi. Aplikacje służące do realizacji płatności za zasilenia kont drogą elektroniczną w sieci Internet wymagają podania danych Użytkownika. W interesie Użytkownika jest podanie danych w jednakowym brzmieniu w zamówieniu i do realizacji płatności.
9.    Billing – szczegółowy wykaz połączeń zrealizowanych na rzecz Abonenta.
10.    Urządzenie - urządzenie rekomendowane przez Dostawcę Usługi do realizacji połaczeń przez sieć11.     Internet. Lista urządzeń znajduje się na stronie www.polishfans.com
Rozdział  2. Nabywanie usługi i zasady korzystania

Przedmiotem usługi jest realizacja głosowych połączeń telefonicznych z i na przydzielony Użytkownikowi Numer Telefonu, za pomocą komputera osobistego podłączonego do sieci Internet i przy użyciu Oprogramowania lub podłaczonego do sieci Internet Urządzenia. Dostawca Usług nie prowadzi sprzedaży Urzadzeń ani nie świadczy usług związanych z ich instalacją. Właściwości i ograniczenia usługi są podawane w Materiałach Informacyjnych.
Użytkownik nabywa usługi przez złożenie zamówienia i korzysta z nich w zakresie opisanym w Materiałach Informacyjnych. Zamówienie usługi skutkuje przydzieleniem Numeru Telefonu, loginu i hasła dostępowego w celu uzyskania dostępu do usług. Numer Telefonu jest przydzielony użytkownikowi na zasadach opisanych w Materiałach Informacyjnych. Zaprzestanie korzystania z usługi skutkuje unieważnieniem przypisania Numeru Telefonu do Użytkownika.
Aby usługa mogła być świadczona, Użytkownik ma prawo pobrać bez dodatkowych opłat Oprogramowanie ze strony internetowej Dostawcy Usługi. Użytkownika obowiązują zasady korzystania z tego oprogramowania przedstawione w warunkach licencji dostarczonych z oprogramowaniem przez dostawcę oprogramowania.
Wysokość opłat za Usługi określa Cennik. Zarejestrowany Użytkownik otrzymuje do dyspozycji Numer Telefonu, możliwość przyjmowania połączeń kierowanych na ten numer telefonu oraz możliwość wykonywania nieograniczonej liczby połączeń do innych Użytkowników korzystających z usługi za pomocą komputera osobistego podłączonego do sieci Internet i przy użyciu Oprogramowania lub podłączonego do sieci Internet Urządzenia. W ramach ponoszonych opłat Użytkownik uzyskuje możliwość wykonywania połączeń do abonentów i użytkowników sieci telefonicznych.
Cennik, Umowa licencyjna Xten Networks oraz niniejszy Regulamin są udostępnione Użytkownikowi na stronie internetowej www.polishfans.com przed złożeniem Zamówienia, w sposób umożliwiający pobranie Regulaminu, Umowy licencyjnej Xten Networks i Cennika. Złożenie zamówienia jest równoznaczne z otrzymaniem i akceptacją Regulaminu oraz Umowy licencyjnej Xten Networks, co Użytkownik potwierdza podczas składania zamówienia.
Opłaty za świadczenie usługi E-phone są pobierane jako płatność z góry (przedpłacone), Opłata musi być zrealizowana poprzez system platnosci elektronicznych lub kartą płatniczą - w następnym dniu pracujacym od momentu potwierdzenia dokonania płatnosci przez system transakcyjny, a jeśli potrzebne jest potwierdzenie autoryzacyjne banku wystawcy karty - od potwierdzenia przez bank. Usługa jest świadczona do czasu wykorzystania przez Użytkownika przedpłaconej kwoty lub upływu okresu ważności zasilenia. Dostawca Usługi dopuszcza rozłączenie połączenia w chwili wykorzystania przedpłaconej kwoty.
Dostawca Usługi zobowiązuje się zasilić konto Użytkownika niezwłocznie po uzyskaniu drogą elektroniczną od Obsługującego Zasilenia, informacji o płatności Użytkownika. Konto Użytkownika zostanie zasilone pod warunkiem poprawnego dokonania wpłaty, według objaśnień podanych na stronie www lub w Materiałach Informacyjnych.
Billing oraz inne informacje o stanie usługi są dostępne po zalogowaniu się Użytkownika, w połączeniu bezpiecznym realizowanym protokołem SSL. Dostawca Usługi zapewnia otrzymanie bilingu za okres ostatnich trzech miesięcy.
Samoobsługa w zakresie zarządzania usługą E-phone jest dostępna po zalogowaniu się Użytkownika, w połączeniu bezpiecznym realizowanym protokołem SSL. Dostawca Usługi umożliwia także samoobsługowe odzyskanie utraconego hasła dostępowego. Użytkownik odpowiada za podanie i aktualizację kompletnych i prawdziwych danych Użytkownika, w tym adresu e-mail do korespondencji. Wszelką korespondencję, w tym e-mail uważa się za prawidłowo dostarczoną pod adres podany lub zaktualizowany przez Użytkownika.
Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za skutki niepoprawnie podanego loginu podczas logowania i podczas dokonywania opłat.

Rozdział  3.  Zobowiązania użytkownika i dostawcy usług

·  Użytkownik akceptując Regulamin wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych Użytkownika, podanych w Zamówieniu w celu świadczenia usługi lub w innym, rozszerzonym zakresie, o ile wyrazi na to zgodę podczas składania zamówienia. Żądanie Użytkownika zaprzestania przetwarzania jego danych osobowych jest równoznaczne z zaprzestaniem korzystania z usług. Dane osobowe Użytkownika przetwarzane są przez Dostawcę Usługi oraz przez Obsługującego Zasilenia.
·  Użytkownik zobowiązany jest do korzystania z usługi E-phone przy użyciu Oprogramowania lub podłączonego do sieci Internet Urządzenia.
·  Dostawca Usługi nie prowadzi informacji o numerach telefonicznych („biuro numerów”) Użytkowników usługi E-phone.
·  Dostawca Usługi nie ponosi odpowiedzialności za brak dostępu do numerów alarmowych, w szczególności Pogotowia Ratunkowego, Policji i Straży Pożarnej za pomocą usługi E-phone. Dostawca Usługi nie gwarantuje dostępu do połączeń audioteksowych 0700 lub z podziałem opłaty 0800. Dostawca Usługi nie gwarantuje poprawnego przesyłana danych modemem lub faksów.
·  Dostawca Usługi stosownie do możliwości technicznych dołoży starań, aby usługa była świadczona w sposób nieprzerwany. O terminach przewidzianych przerw, w tym konserwacyjnych i możliwym czasie ich trwania Dostawca Usługi zawiadomi Użytkowników w terminie 48 godzin przed ich wystąpieniem na stronie www lub poprzez wysłanie informacji pocztą elektroniczną na adresy Użytkowników.
·  Dostawca Usługi ponosi odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usług podlegających opłacie przez zwrot Użytkownikowi całości opłaty za niewykonane świadczenie. W przypadku częściowej realizacji świadczenia Dostawca Usługi zwraca część opłaty nieznajdującej pokrycia w spełnionym świadczeniu.
·  Dostawca Usługi nie ponosi odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi wynikające z: a) niewłaściwego funkcjonowania sieci telekomunikacyjnych innych operatorów telekomunikacyjnych lub dostawców;
b) niedostatecznej przepustowości łącza, za pomocą którego Użytkownik jest podłączony do sieci Internet;
c) fluktuacji przepustowości i innych parametrów łączy, wpływającej na jakość i poprawność przekazu głosu, faksu i danych;
d) korzystania z usługi przez osoby trzecie przy wykorzystaniu loginu i hasła Użytkownika;
e) podania niepoprawnych lub nieprawdziwych danych przy dokonywaniu opłat za usługę.
·  Zakres obsługi serwisowej Dostawcy Usługi obejmuje informowanie o usłudze, przyjmowane zamówień, zasileń oraz przyjmowanie i rozpatrywanie reklamacji. Reklamacje dotyczące niewykonania lub nienależytego wykonania usługi można zgłaszać w samoobsługowym systemie zarządzania usługą na stronie www po zalogowaniu się Użytkownika.
·  Dostawca Usługi zastrzega sobie prawo odpowiedzi na reklamację Użytkownika listownie lub na podany podczas rejestracji adres e-mail Użytkownika, stosownie do uzgodnienia z Użytkownikiem podczas składania reklamacji, na co Użytkownik wyraża zgodę.

Rozdział  4. Postanowienia końcowe

·  ART&M ALTERNATYVA nie gwarantuje bezpieczeństwa przekazu w sieciach telekomunikacyjnych, w szczególności w sieci Internet.
·  W sprawach nie uregulowanych w Regulaminie zastosowanie mają przepisy Ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. „Prawo Telekomunikacyjne” (Dz.U. nr 171 poz.1800 ze zm.), odpowiednie przepisy wykonawcze oraz kodeks cywilny. Wszystkie sprawy sporne mogą być poddane rozstrzygnięciu właściwemu miejscowo Sądowi powszechnemu. Za zgodą Dostawcy Usługi i Użytkownika oraz w każdym przypadku gdy Użytkownikiem jest Konsument, sprawy sporne mogą być poddane rozstrzygnięciu przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (postępowanie mediacyjne) lub przez Stały Polubowny Sąd Konsumencki przy Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
·  O podwyższeniu cen za Usługi Dostawca Usługi powiadamia Użytkowników z wyprzedzeniem wynoszącym co najmniej 30 dni, przez podanie informacji na stronie www lub przez przekazanie informacji Użytkownikowi na jego adres e-mail podany w zamówieniu.
·  Regulamin w powyższym, zmienionym brzmieniu wszedł w życie z dniem 1 lipca 2009 r. Regulamin może być zmieniony w każdym czasie poprzez umieszczenie zmiany Regulaminu na stronie www Dostawcy Usługi

Wróć do Aktualności

Komentarze:

Nie ma jeszcze komentarzy dla tego artykułu.

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.