Liga Polska

Wróć do Liga Polska

PZPN już nie opłaca sędziów I i II ligi - mają to robić kluby...

2010-08-11 10:35:26

PZPN nie płaci już sędziom z I i II ligi ze związkowej kasy. Obowiązek wynagradzania arbitrów i obserwatorów na tych szczeblach przerzucił na kluby. Jak za starych, ale niekoniecznie dobrych czasów, od tego sezonu arbitrzy i obserwatorzy pieniądze dostają z ręki do ręki od gospodarza meczu. A przecież to właśnie takie praktyki sprzyjały korupcji.

Dwa lata temu piłkarska centrala z powodu "rozwijającej się" afery korupcyjnej w piłce nożnej uznała, że sama będzie przelewała pieniądze na konta arbitrów i w ten sposób wyeliminuje sytuacje potencjalnie niebezpieczne. Zasada ta nadal obowiązuje w ekstraklasie - tam od kilku lat kluby płacą składki organizatorowi rozgrywek i z tych funduszy opłaca się sędziów.

Oficjalnie wiadomo, ile trzeba dać sędziemu za mecz I lub II ligi. Ale nigdy nie ma pewności, czy komuś nie wpadnie do głowy włożenie do koperty "premii". Po zmianie wprowadzonej od tego sezonu przez PZPN łatwiej bowiem ukryć zdarzenie korupcyjne. - To jak zaproszenie działaczy do ponownego kupowania meczów - mówią sędziowie i obserwatorzy I i II ligi.

Dlaczego PZPN wycofał się z dobrej praktyki? Chodzi o rosnące zadłużenie klubów w związku. O ile większość pierwszoligowców poważnie traktowała obowiązek uiszczania w federacji składek na sędziów, to bardzo wiele klubów II ligi okazało kompletne lekceważenie. Zadłużenie z tytułu zaległych składek zaczęło się w pewnym momencie zbliżać do trzech milionów zł.

źródło: 90minut.pl

Wróć do Liga Polska

Komentarze:

Nie ma jeszcze komentarzy dla tego artykułu.

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.