Aktualności

Wróć do Aktualności

Legia Warszawa z Pucharem Polski

2012-05-01 08:22:16

Legia Warszawa po raz piętnasty w historii zdobyła Puchar Polski. Stołeczny zespół pokonał 3-0 (2-0) Ruch Chorzów w finale rozegranym w Kielcach i obronił trofeum wywalczone przed rokiem. Bramki dla lidera Ekstraklasy strzelali Danijel Ljuboja, Miroslav Radović i Michał Żyro.

W 5. minucie w dogodnej sytuacji znalazł się Miroslav Radović, ale naciskany przez obrońcę oddał lekki strzał w Michala Peškoviča. Już chwilę później legioniści cieszyli się z gola. Piłkę po dośrodkowaniu z lewej strony Michała Żyry wślizgiem w stronę Daniela Ljuboji zdołał jeszcze skierować Radović i serbski napastnik z najbliższej odległości trafił do siatki. Legia nie ustawała w atakach. W 12. minucie Peškovič wyszedł daleko od swojej bramki, ale Radović nie potrafił tego wykorzystać. Ruch pierwszy strzał na bramkę oddał za sprawą Marka Zieńczuka. Prawoskrzydłowy chorzowian wykorzystał niepewną postawę obrony "Wojskowych" i z 15 metrów nie sprawił większego kłopotu Dušanowi Kuciakowi. Wspaniałą okazję zmarnował w 29. minucie Michał Żyro. Po prostopadłym podaniu od Ljuboji w sytuacji sam na sam nie potrafił pokonać bramkarza. Tuż po tej akcji udało się to właśnie Serbowi, ale sędzia odgwizdał spalony. Przez dłuższy czas na boisku niewiele się działo. Piłkarze ożywili kibiców dopiero tuż przed przerwą. Ponownie z lewego skrzydła wrzucał Żyro, a Radović wyprzedził Piotra Stawarczyka i z pięciu metrów zdobył drugiego gola dla Legii.

Chorzowianie z większym animuszem rozpoczęli mecz po przerwie. Na przebojową akcję w 51. minucie zdecydował się stoper Rafał Grodzicki, lecz w decydującym momencie futbolówkę w polu karnym odebrali mu obrońcy. Niedługo później pod bramką Kuciaka było jeszcze groźniej. Łukasz Janoszka podał do Andrzeja Niedzielana, który w trudnej pozycji oddał lekki strzał. Niewykorzystane sytuacje zemściły się na podopiecznych Waldemara Fornalika . To, co nie udało się Żyrze w pierwszej połowie, powiodło się w 56. minucie. Pomocnik, stając oko w oko z Peškovičem, pewnym strzałem lewą nogą strzelił trzecią bramkę. Ruch nie zdążył otrząsnąć się z kolejnego ciosu, gdy chwilę potem Michał Kucharczyk niecelnie uderzał przewrotką. Wprowadzony za Andrzeja Niedzielana Paweł Abbott kwadrans przed końcem meczu niepilnowany uderzył z 20 metrów, ale piłka przelaciała daleko od bramki. Jedną z ostatnich szans Ruchu na honorowego gola był rzut wolny w 89. minucie tuż przed polem karnym. Wykonujący go jednak Zieńczuk kopnął wprost w mur.

24 kwietnia 2012, 18:00 - Kielce (Stadion Miejski Arena Kielc)
Legia Warszawa 3-0 Ruch Chorzów
Danijel Ljuboja 8, Miroslav Radović 41, Michał Żyro 56

Legia: 12. Dušan Kuciak - 2. Artur Jędrzejczyk, 6. Michał Żewłakow (87, 27. Rafał Wolski), 15. Iñaki Astiz, 14. Jakub Wawrzyniak (70, 11. Tomasz Kiełbowicz) - 18. Michał Kucharczyk, 21. Ivica Vrdoljak, 5. Janusz Gol, 32. Miroslav Radović, 33. Michał Żyro (83, 25. Jakub Rzeźniczak) - 28. Danijel Ljuboja

Ruch: 33. Michal Peškovič - 21. Łukasz Burliga, 15. Rafał Grodzicki, 2. Piotr Stawarczyk, 20.Marek Szyndrowski (46, 6. Wojciech Grzyb) - 5. Marek Zieńczuk, 23. Marcin Malinowski (33, 31. Paweł Lisowski), 28. Gábor Straka, 7. Maciej Jankowski, 14. Łukasz Janoszka - 32.Andrzej Niedzielan (57, 9. Paweł Abbott).

żółte kartki: Ljuboja, Kucharczyk, Rzeźniczak, Vrdoljak - Burliga.

sędziował: Hubert Siejewicz (Białystok).

widzów: 10000.

zródło: 90minut.pl